Skip to main content

Web tabanlı bir masaüstü uygulaması (yazılım) geliştirilecektir. Bu yazılım, Türk işaret dilini kullanma becerilerini geliştirmek için egzersiz yapmak için “hareket sensör sistemi” (el işaretini yüksek hassasiyetle okuyabilen hassas teknoloji) ile uyumlu olacaktır. Ayrıca öğrenme düzeyini de değerlendirecektir.

Eğitim alanında deneyimli bir eğitim yazılımı geliştirme firmasından hizmet alımı ile iki seviyeli TSL eğitim kursuna uyumlu bir yazılım geliştirilecektir. Yazılım, kullanıcıların birçok kelime (yaklaşık 800 kelime), harf (32) ve cümle (yaklaşık 130 cümle) uygulamasına olanak tanıyacak.

Geliştirilen tüm materyallerin son kullanıcıların kullanımına sunulmadan önce son değerlendirmelerini yapmak amacıyla bir pilot ugulama yapılacaktır. Pilot uygulama 75 aile üyesi ve 75 öğretmen/müdür ve 15 tercüman adayı ve 15 tercüman ile yapılacaktır. Ölçme ve değerlendirme odasında uygulanan sınavdan videoları eksiksiz ve başarıyla geçen veli, tercüman adayları ve öğretmenlere de sertifika verilecektir. Bu sertifika, MYK tarafından onaylanmış standartlara sahip olmak açısından doğrulanacaktır.